انواع عدسی های طبی

انواع عدسی عینک طبی

عدسی طبی
انواع عدسی عینک طبی

مشاوره تخصصی در خصوص عدسی های طبی

تهیه و ساخت عدسی عینک طبی با قیمت های شرکتی

خاصیت عدسی های طبی

عدسی های عینک  طبی  پس از تولید و نمره دار شدن , میبایست از نظر کارکرد طبی , دارای عملکرد های متفاوتی  بشوند. برای رسیدن به این هدف , لازم است  لایه های  مختلفی بر روی عدسی زده شود. البته در نظر داشته باشید که خود مواد اولیه , برای ساخت عدسی طبی , از نظر متریال, مدل های  مختلفی دارد.

 انواع مواد اولیه برای تولید عدسی عینک طبی

۱-  عدسی طبی سفید و فتوکرومیک

اگر بخواهیم در خصوص انواع عدسی عینک طبی خیلی کلی بگویم باید عرض کنم عدسی ها یا سفید هستند و یا فتوکرومیک میباشند.ولی آنچه که ماهیت آنرا تغییر میدهد مواد اولیه ایی است که در ساخت عدسی طبی بکار رفته است.حالا میتواند سفید باشد یا فتوکرومیک.

تفاوت عدسی فتوکرومیک با عدسی سفید در این است که هنگام ساخت, داخل مواد اولیه ی عدسی های فتو  , کلرید نقره وجود دارد که به اشعه فرابنفش حساس بوده و باعث میشود , زیر نور آفتاب تغییر رنگ بدهد .معمولا دو رنگ برای این عدسی ها متداول است : دودی و قهوه ایی .. که در برابر نور خورشید واکنش نشان داده و تیره میشود.

البته رنگ های فانتزی هم قابل تهیه است .که به این نوع از عدسی ها..فتوکرومیک فانتزی گفته میشود . این عدسی ها در رنگ های صورتی , بنفش , آبی , سبز و نارنجی وجود دارد.فتوکرومیک فانتزی فقط جنبه ی زیبایی داشته و برای جلوگیری از شدت نور خورشید مناسب نیست.

۲-  عدسی طبی با فشردگی های متفاوت.

از دیگر انواع عدسی عینک طبی , میتوان به فشردگی آن اشاره کرد.عدسی ها موقع تولید با فشردگی های مختلفی تولید میشوند.هر میزان فشردگی , دارای مواد اولیه خاصی است.به عنوان مثال : مواد اولیه ی لازم برای ساخت عدسی طبی با فشردگی ۱/۶۷ با فشردگی ۱/۴۹ متفاوت است همین طور فشردگی   ۱/۵۶ با  ۱/۶۰ فرق دارد.عدسی طبی میتواند بصورت سفید یا فتو با فشردگی های مختلف تولید بشود.  لینک مربوط به انواع فشردگی های عدسی طبی

 ۳- عدسی طبی پلی کربنات

مواد اولیه این تیپ از عدسی ها از جنس نوعی پلیمر است , که با دیگر عدسی ها کاملا فرق دارد . پلی کربنات جزو عدسی های نشکن بحساب میآید که میتواند بصورت سفید یا فتوکرومیک تولید بشود.(توضیحات تکمیلی در پایین صفحه)

۴- عدسی طبی بلوکات و بلوکنترل

یکی دیگر از انواع عدسی عینک طبی , لنز بلوکات و بلوکنترل است.البته با این تفاوت که در داخل مواد اولیه بلوکات , موادی بکار رفته , که باعث میشود بین ۹۵ تا ۹۷ درصد از طیف های نور آبی از عدسی عبور نکند. مقدار جذب یووی در عدسی های بلوکات ۴۲۰ نانو است.اما این خاصیت در عدسی های بلوکنترل , توسط لایه ی مخصوصی انجام میشود.و ربطی به متریال یا مواد اولیه آن ندارد. 

۵− عدسی  طبی ترایوکس

مواد اولیه این مدل از عدسی ها از مواد مخصوصی ساخته میشود بنام ترایوکس..این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارد که این باعث شده جزو عدسی های نشکن محسوب شود. تفاوت این مدل با جنس پلی کربنات در این است که عدسی پلی کربنات پایین ترین شفافیت را در بین سایر متریال های لنز طبی عینک را دارد و متریال ترایوکس جزو بالاترین شفافیت است.(توضیحات تکمیلی در پایین صفحه)

انواع لایه هایی که بر روی عدسی های طبی زده میشود

در نظر داشته باشید , بر روی ۹۵ درصد از انواع عدسی عینک طبی پس از تولید , لایه های مختلفی زده میشود که اصطلاحا : لایه های ۲۱ گانه یا ۱۶ گانه گفته میشود , که بستگی به کیفیت و مارک عدسی دارد.بخشی از این لایه ها برای محافظت از خود عدسی میباشد و بخشی دیگر برای عملکرد طبی بودن عدسی بکار میرود. مهمترین  لایه هایی  که زده میشود و شناخته شده نیز هست ↓

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 – لایه ی  ضد خش یا هارد کوتینگ (لایه ایی برای محافظت از عدسی در برابر ضربه و خظ و خش)

 – لایه ی  آنتی رفلکس (لایه ایی برای محافظت از چشم در برابر اشعه و کنترل نورهای تابیده شده)

 – لایه ی  هیدروفوبیک (لایه ایی است که سطح عدسی طبی  را بسیار صیقل داده ,  باعث میشود تا قطرات آب , روی عدسی باقی نماند و همینطور خیلی راحت تمیز میشود)

 – لایه ی  لوتئین ( LUTINA ) لوتئین به نام ویتامین چشم , یک نوع از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی است که برای محافظت از سلامتی چشم شناخته شده است . کار اصلی این ویتامین که در میوه ها و سبزیجات رنگارنگ یافت میشود , مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد ناشی از نور آبی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب , رژیم غذایی نامناسب و سایر عوامل…میساشد. آسیب هایی که خطر ابتلا به زوال بینایی یا اختلالات مربوط ماکولا و آب مروارید را افزایش میدهد.

 – لایه ی  ترانزیشین (نسل جدید عدسی های طبی فتوکرومیک , با نام ترانزیشن وارد بازار گردید عدسی های فتوکرومیک ترانزیشن , بواسطه ی وجود لایه ایی که بر روی عدسی زده شده , خاصیت فتو پیدا کرده و در آفتاب تغییر رنگ میدهند.)

 – لایه ی  بلوکنترل (لایه ایی بر روی عدسی های طبی زده میشود , که عبور اشعه های فرابنفش را کنترل میکند.)

 – لایه ی  یووی UV از کلمه Ultra Violet گرفته شده است. لایه ایی برای محافظت از چشم در برابر اشعه ی نور خورشید.

 – لایه ی  جیوه ایی (  آیینه ایی ) نوع دیگری از پوشش هایی که بر روی عدسی های طبی زده میشود ..و بیشتر جنبه ی زیبایی دارد..لایه ی جیوه ایی یا آیینه ایی میباشد….این پوشش در رنگ های طلایی…آبی و نقره ایی قابل اجرا است…این نوع عدسی طبی…در واقع نوعی عدسی برای عینک های طبی آفتابی محسوب میشود…و برای جلوگیری از شدت نور خورشید..بسیار مناسب است.

در نظر داشته باشید که :

لایه هایی که برای محافظت از چشم بر روی عدسی ها اعمال میشود و جنبه ی طبی دارد ,  حتی برای افرادی که چشم شان ظعیف نیست هم بسیار مناسب میباشد.

تمامی پزشکان , عدسی های بدون نمره را با خاصیت آنتی رفلکس , یووی و بلوکنترل برای افراد غیر عینکی تجویز میکنند. وچود لایه های طبی باعث میشود تا چشم در هنگام رانندگی و یا کار با کامپیوتر و گوشی همراه , دیرتر خسته شده و اشعه های مضر باعث بیماری های چشمی نشود.

توجه داشته باشید که لایه های روی عدسی طبی دارای عمر مفید بوده و بمرور زمان خاصیت خود را از دست میدهد.عمر این لایه ها مخصوصا لایه ی آنتی رفلکس , بسته به نوع و مارک عدسی , کیفیت های متفاوتی دارند معمولا بین یک الی پنج سال متفاوت است.

مثلا مارک زایس آلمان عدسی های خود را با دو کیفیت از لحاظ پوشش عرضه میکند. عدسی طبی پوشش لوتاکت باسه سال گارانتی و عدسی طبی پوشش دورا ویژن با پنج سال گارانتی میباشد.

به چه دلیل لایه های روی انواع عدسی عینک طبی آسیبب میبیند؟

تمامی اسپری های آرایشی مخصوصا تافت مو – تابش مستقیم آفتاب بر روی عدسی ( جلوی داشتبورد ) – استفاده از دستمال های گوناگون برای تمیز کردن عدسی عینک – کیفیت پایین عدسی – منقضی شدن تاریخ مصرف عدسی ( برای مارک های متفرقه  ) – استفاده زیاد از الکل , شوینده ها میتواند به لایه های روی عدسی آسیب برساند. 

علائم خراب شدن لایه ی آنتی رفلکس

وقتی لایه ی انتی رفلکس آسیب دیده باشد , شما موقع تمیز کردن عدسی عینک خود , احساس میکنید که سطح عدسی چرب و حالت روغنی پیدا کرده است. دلیل آن این است که در روی سطح عدسی , این لایه تکه تکه شده و چون آنتی رفلکس بازتاب رنگی دارد.در بعضی قسمت ها این لایه از بین رفته و بازتاب رنگی وجود ندارد و آن قسمت هایی که هنوز وجود دارد , بازتاب رنگی دیده میشود..این عدم یکنواختی در بازتاب نور باعث میشود که حالت چرب و روغنی پیدا کند.

انواع عدسی عینک طبی

عدسی طبی

 توضیحات تکمیلی

یو وی در واقع طیفی از امواج الکترو مغناطیس است که انرژی بالایی  داشته و همان چیزی است که در نور خورشید نیز وجود دارد .

در عدسی های طبی  در هنگام ساخت , با اضافه کردن موادخاص و پوشاندن عدسی با لایه های مخصوص , این قابلیت را بدست می آورد تا از چشم در برابر اشعه ماورا ء بنفش محافظت نماید . در واقع عدسی با خاصیت یو وی , باعث جذب و بلوکه کردن این امواج  شده تا به چشم آسیب نرساند.

نکته ی قایل توجه در خصوص عدسی بلوکنترل 

?دمای رنگ نور نمایشگرها ( ۶۴۰۰ درجه کلوین) باعث عوارضی مانند خیرگی چشم ، خستگی ، اختلال در سیستم ساعت بیولوژیک بدن و تخریب سلول های شبکیه می گردد ( در مورد پدیده تخریب شبکیه توسط نور نیلی بنفش مجادلات علمی بسیاری در جریان است ) اما حذف طول موج نیلی بنفش توسط عدسی عینک باید با وسواس و دقت بسیاری انجام گیرد . دستور ترشح هورمون ملاتونین با دریافت طول موج ۴۶۰ نانومتر توسط مغز صادر میگردد . این هورمون سیکل خواب بدن را تنظیم می نماید و در عین حال کمک شایانی به عدم ابتلا به افسردگی می نماید ، بنابر این نباید مانع رسیدن این طول موج به چشم گردید . پوشش بلوپروتکت زایس طول موج بین ۳۸۰ تا ۴۴۰ نانومتر که اوج نور نیلی بنفش می باشد را مسدود نموده و به طول موج های بالاتر اجازه گذردهی می دهد.

عدسی پلی کربنات Polycarbonat

عدسی پلی کربنات اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی برای استفاده در صنعت هوانوردی مورد استفاده قرار گرفت و از سال ۱۹۸۰ به تدریج جای خود را در صنعت اپتیک نیز باز کرد.

پلی کربنات یک متریال ترموپلاستیک است که ابتدا بصوررت جامد به شکل گلوله های کوچک است . در فرایند تولید عدسی با روش قالب گیری تزریقی ، گلوله های جامد پلی کربنات در معرض حرارت قرار می گیرند تا زمانی که ذوب شوند. پلی کربنات مذاب به سرعت درون قالب های عدسی تزریق می شوند و تحت فشار بالا فشرده شده و سپس سرد می شوند.

عدسی ترایوکس ( Trivex )

عدسی های ترایوکس در سال ۲۰۰۱ توسط کمپانی PPG به عنوان یک متریال جایگزین با کیفیت ، برای عدسی پلی کربنات معرفی شد. عدسی های ترایوکس از یک مونومر بر پایه اورتان ساخته می شود. این عدسی ها با استفاده از فرایند قالب گیری کندتر و ریخته گری شبیه به نحوه ساخت عدسی های پلاستیکی معمول تولید می شوند. بنابر این نسبت به روش قالب گیری تزریقی که در پلی کربنات استفاده می شود می تواند کیفیت اپتیکی بالاتری ارائه دهد.

مقایسه عدسی های پلی کربنات با عدسی های ترایوکس

اپتیک مرکزی : میزان استرس داخلی در عدسی های ترایوکس کمتر از پلی کربنات است. بنابر این دید مرکزی آن با کیفیت تر می باشد.

اپتیک محیطی : عدد آبه در عدسی های ترایوکس بسیار بالاتر از پلی کربنات بوده و در نتیجه دید بسیار شفاف تری را به دلیل خطای رنگی کمتر در محیط عدسی ارائه می دهد.

وزن : عدسی های ترایوکس حدود ۱۰% سبک تز از پلی کربنات هستند.

مقاومت در برابر ضربه : هر دو عدسی مقاومت تقریبا یکسانی در برابر ضربه دارند.با این تفاوت که عدسی ترایوکس انعطاف پذیری بیشتری دارند.

محافظت در برابر UV : هر دو متریال عدسی به صورت خام و بدون نیاز به اپشن های تکمیلی محافظت کامل در برابر پرتوهای ماوراء بنفش عبوری را دارند.

ضخامت عدسی : با توجه به اینکه ضریب شکست ترایوکس برابر با ۱.۵۳ می باشد، و برای پلی کربنات ۱.۵۹ است، ضخامت عدسی پلی کربنات در پاورهای متوسط و بالاتر کمتر خواهد بود.

رنگ پذیری : عدسی های ترایوکس می تواند بصورت رنگی ( تقریبا بدون محدودیت رنگ ) سفارش داده شود، اما عدسی های پلی کربنات به خودی خود رنگ پذیر نیستند.

محافظت در برابر خط و خش : محافظت یک عدسی در برابر خط و خش به خصوصیات پوشش های محافظتی ، کیفیت پیوند عدسی به پوشش سخت و خصوصیات خود متریال بستگی دارد. بطور کلی پوشش عدسی در عدسی های ترایوکس بسیار مقاوم تر و با دوام تر از عدسی های پلی کربنات هستند.

مقاومت در برابر حلال ها : عدسی ترایوکس در مواجهه با حلال های موسوم مورد استفاده در عینک سازی ها کاملا مقاوم می باشد، اما عدسی پلی کربنات مخصوصا در مقابل استون به شدت آسیب پذیر است.

نکته :

هر شخصی  متناسب  با کاری که می خواهد انجام دهد و توقعی که از  عینک خود دارد و هزینه ایی که در نظر گرفته , لنز یا عدسی عینک خود را  انتخاب می کند . اما افراد به چند دلیل که در زیر اشاره میکنم , به دنبال عدسی های ارزان قیمت هستند که از لحاظ سلامت پزشکی , اصلا کار درستی نیست  . من عدسی های گران قیمت را توصیه نمیکنم , اما  لنز طبی ,  حداقل بایستی دارای استاندارد جهانی ISO باشد .

بعضی افراد به دلیل آنکه  نمره چشم شان  مدام در حال تغییر می باشد , بدنبال لنز های ارزان قیمت هستند . 

 بعضی دیگر با این تفکر که , کیفیت همه ی  این عدسی ها یکسان هست و فرقی با هم ندارند , در هنگام تعویض عدسی عینک شان , ارزان ترین را انتخاب می کنند .

و بعضی دیگر

 به دلیل کم لطفی بعضی از عینک سازان و عینک فروشان ,  به خاطر عدم صداقت و راستگویی , ذهنیت مردم  نسبت به این صنف … یا از بین رفته و یا به شدت کم شده است .  و این خود باعث می شود تا مشتری به هنگام سفارش لنز یا عدسی عینک  خود , تقاضای ارزان ترین آن را بنماید .

چون او معتقد است که :

مثلا وقتی فروشنده می گوید عدسی ژاپنی انداخته است  او از کجا  صحت گفته او را متوجه بشود . در حالی که بارها و بارها دیده شده که  آنچه  آنها  ادعا  داشته که انجام داده اند , درست نبوده و چیز دیگری از آب درآمده است . مثلا می گویند عدسی ژاپنی روی عینک  شما نصب می کنند در حالی که عدسی چینی انداخته اند.

انواع عدسی عینک طبیهمانطور که در برگه های قبلی به آن اشاره شد , در راستای فروش بهتر , هدف اصلی جهان لنز بدست آوردن اعتماد مشتری است..

– اقداماتی که در دست اجرا است.

راه اندازی وب سایت در خصوص انواع عدسی های طبی

شفاف سازی و دادن اطلاعات خاص صنف عینک

برای جلو گیری از هر گونه ابهام , بلافاصله پس از دریافت نسخه , از طریق تلگرام , واتسآپ و یا پیامک , بطور مفصل در خصوص عدسی مورد نظر , همراه با قیمت  توضیحات لازم بصورت مکتوب داده میشود تا بتوان راحت تر تصمیم گیری نمود .

 

– برای اعتماد مشتری , جهان لنز پاکت کلیه عدسی های خود را بعد از نصب بر روی قاب عینک , به مشتری تحویل داده تا از سفارش خود , اطمینان حاصل نماید ..

عدسی های مارک دار  مثل زایس (آلمان) و یا اسیلور (فرانسه). بر روی خود عدسی , نام شرکت و یا لوگوی شرکت به صورت محو بر روی عدسی حک شده که معمولا بوسیله بخار دهان ( ها کردن ) دیده می شود .

در نظر داشته باشید که نمایندگی زایس آلمان برای جلوگیری از سوء استفاده های دیده شده , برای  تمامی محصولات خود , کارت گارانتی و مشخصات صادر میکند.

دقت نمایید که بابت عدسی های طبی مخصوصا  مارک های معتبر  قیمت زیادی را پرداخت نکرده باشید ..همیشه قبل از خرید , از یکی دو تا عینک فروشی استعلام بگیرید .

کار اصلی جهان لنز تهیه و پخش عدسی های طبی است که بصورت تک نسخه ایی نیز سفارش میپذیرد .علاوه بر ارائه ی مارک های معتبر که مورد نظر مصرف کننده است . از لحاظ قیمت نسبت به عینک فروشی ها حداقل ۲۰% درصد ارزان تر میباشد .

————

– از اهداف دیگر  جهان لنز این است که : کاری نماید تا خود مشتری برای ما تبلیغ نماید..وقتی او راضی باشد . به دیگران نیز توصیه کرده و وقتی مشتری بگوید , آنوقت است که بیان حقیقت دیگر تبلیغ نمی باشد.

به یاری خدا

 

ورود به قسمت های سایت

قیمت انواع عدسی های طبی دودید و تک دید

فریم عینک مناسب برای عدسی های دودید و تدریجی

تفاوت بین عدسی بلوکنترل و بلوکات

انواع عدسی های دودید و تدریجی

میزان فشردگی لنز طبی عینک

جنس و متریال عدسی های طبی

خاصیت انواع عدسی طبی 

ضخامت عدسی های طبی

عدسی بلوکات و بلوکنترل

عدسی پلاریزه

لینک خارجی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید